Skočiť na hlavný obsah

Ochránilo Portugalsko pred covidom slnko či vakcína?

Vojenskej chunty sa im zachcelo a tak koncom septembra pustili svetové agentúry novú ikonu pre pandemických hysterikov a vakcinačných dogmatikov – portugalského admirála Henriqua Gouveia e Melo, ktorý vraj porazil kovid, keď v jeho krajine už niet koho očkovať. Alebo žeby to mohlo byť aj trochu ináč?

Píše sa o ňom v okolitých krajinách, v New York Timese ale aj u nás. Hospodárske noviny ho vychvaľujú za militaristický jazyk a šéfredaktor kresťanského portálu ho dáva za príklad zrejme pre našich kresťanských politikov. Takto velebí „rekordérske“ Portugalsko, kde sa dalo zaočkovať 98% obyvateľov nad 12 rokov: „očkovanie tam zverili armáde a admirálovi Gouveia e Melo… dnes je Portugalsko takisto krajinou oslobodenou od rúšok a reštrikcií, covid už len živorí, jeho obete sa rátajú v jednotkách, výborne sú na tom aj preočkovaní Španieli.“

e Melo

Portugálsky dôstojník námorníctva Henrique Gouveia e Melo hovorí, že toto je svetová vojna

Viceadmirál Gouveia e Melo bol povolaný do boja s koronavírusom minulý január na vrchole covid umierania v celej Európe i v Portugalsku. Úspech zníženia úmrtí pripisujú naivné jazyky tomu, že nosil uniformu a jeho vojenské spôsoby presvedčili ľudí k očkovaniu. Portugalsko len v januári začalo očkovanie, ktorému však nemožno pripisovať zníženie úmrtnosti, lebo to sa ešte len začínala očkovať tzv. infraštruktúra a až po nej rizikové skupiny prvou dávkou.

Zimná covid sezóna v Portugalsku (podobne ako v Izraeli) rýchlo skončila len preto, že jar a slnko nastupujú skôr ako v strednej Európe a ľuďom sa tak zdarma vytvára ochrana vitamínom D3 podľa príslovia: Kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Súvis priebehu covidu a vitamínu D3 potvrdzuje už vyše 140 odborných štúdií.

Rok predtým v jari ľudí pozatvárali doma, takže nemohli ísť na slnko. Paralyzujúci strach a zlé nastavenia ventilátorov dopomohli k vysokým úmrtiam špeciálne v Taliansku, Španielsku a Francúzsku, kde v tu zimu 2019/20 dostali dôchodcovia aj nový typ vakcíny proti chrípke na rozdiel od zvyšku EÚ, čo mohlo prispieť k ťažkým priebehom covidu.

porovnanie covid úmrtnosti

Krivky covid úmrtí od začiatku pandémie v Portugalsku, Slovensku, Izraeli, Fínsku a Indii.

Ak by naozaj 90% zaočkovanosť mala navždy poraziť covid, Portugalsko by nemalo druhú covid vlnu toto leto, keď nepreočkovaní Slováci nemali žiadnu. Podobne pred rokom – nezaočkované Portugalsko malo v lete nulové úmrtia, lenže toto leto bolo tak horúce a dlhé, že v subtrópoch (aj Taliansko, Španielsko, Grécko a juh Francúzska malo letnú kovid vlnu) sa už nedalo v tých horúčavach chodiť von a ľudia strácali vitamín D3, navyše vírus sa dobre šíri v klimatizovaných miestnostiach.

Podobne letné vlny zažíva juh USA, Brazília či ako jedinú doteraz ju mala India. Krajiny Škandinávie, kde sú zvyknutí užívať vitamín D3 alebo ním obohacujú potraviny, lebo v ich zemepisných šírkach nie je dostatok ultrafialového slnečného žiarenia, z ktorého sa produkuje v tele, mali zanedbateľne málo úmrtí. V takom Fínsku, kde nebol minulú zimu ani lockdown ani povinné rúška, odporúčaná dávka 4000IU denne, sa o covid sezóne ani nedá hovoriť – viď krivka.

V Portugalsku chráni vitamín D3 zo slnka viac ako vakcína a keď ho niet, tak je jedno, či ste očkovaní alebo nie. Kým my už máme sychravú jeseň, oni doteraz mali príjemne slnečno. Preto zaručene čakajte, že aj táto preočkovaná krajina bude mať v zime ďalšiu vlnu, čo bude zas správne načasovanie, aby ľudí dokopali k očkovaniu 3. a 4. dávkou či treba alebo netreba.