3. Ako viem, že mám dostatok vitamínu D3?
Až 70-90% populácie má nedostatočnú hladinu vitamínu D3. Potvrdzujú to zahraniční aj naši odborníci na základe štúdií a meraní hladiny vitamínu D3, bežne dostupným testom.
Od niektorých je počuť: "Aj som bral vitamíny a predsa som ochorel na covid, dokonca som mal ťažký priebeh." Nedávno jeden z medializovaných covidových lekárov poukazoval na poškodené pľúca hospitalizovaného neočkovaného pacienta, ktorý bral podľa neho vysoké dávky vitamínu D3. Čo je vysoká dávka, lekár samozrejme neuviedol. Pre mnohých vládnych expertov "vysoká dávka" často býva aj 1000 IU. Neuviedol ani, ako dlho pacient užíval "vysoké" dávky vitamínu D3.
A hoci by takto rizikoví pacienti mali mať okamžite otestované hladiny vitamínu D3, nie je to súčasť protokolov pri liečbe covidu v nemocnici ani v ambulancii. Stále je však možné si to od ošetrujúceho lekára žiadať. Optimálne hladiny vitamínu D3 (koncentrácie 25-hydroxyvitamínu alebo 25-OH vitamínu D) v zime sú 75 – 150 nmol/l, v lete bývajú aj vyššie. Aj do 250nmol/l sú bezpečné.
Čím vyššia hladina vitamínu D3, tým ľahší priebeh covid-19. Dostatočná hladina pre covid-19 by mala byť 125 nmol/l, tj 50 ng/ml - je to cieľ, o ktorý sa treba usilovať. Ak užívate nejakú formu vitamínu D3, na predpis od lekára, poraďte sa s ním o tom, ako dosiahnuť túto hladinu vitamínu D3 skôr než sa rozhodnete na vlastnú päsť kombinovať rôzne formy vitamínov D3, čo krátkobodo by nemal byť zas veľký problém.
Niekto má obavu z užívanie syntetických vitamínov a preferuje získavanie vitamínov len zo stravy. Vitamín D3 sa nachádza v niektorých jedlách ako vajcia, sardinky, treščia pečeň, divoký losos a pod. Dostatočnú dávku 4000 IU poskytuje aj konzumácia 100g treščej pečene v konzerve, hoci dennodenné konzumovanie môže spôsobiť aj zvýšenú dávku vitamínu A, čo môže mať aj nepriaznivé účinky.